Общо показвания

сряда, 12 ноември 2014 г.

Легендата за серийния убиец дядо Коля

Навън е студено, хората са си по къщите, където има пари за дърва пушат весели коминчета, дечицата си спят тихо в креватчетата, а навън вилнее един старец с огромен чувал. Всички си мислят, че това е добрият белобрад старец Дядо Коледа, който влиза през комина и раздава на спящите деца подаръци. Нищо подобно! Ето я истината:




Легендата за Дядо Коледа е типичен пример, как в течение на стотици години реалните събития могат да бъдат преразказани по един съвсем противоположен начин. Защото не става въпрос нито за Санта Клаус, нито за Дядо Мраз, нито за Дядо Коледа. Истинското му име е ДЯДО КОЛЯ!!!

Ето откъде произлиза всъщност легендата за белобрадия старец:

Истинското име на Дядо Коля не е известно. Знае се само, че той е първият сериен убиец в историята до този момент. Той е бил главорез, който се е опиянявал от писъците когато е убивал жертвите си и не е можел да се насити на кръв и на трупове.
Специалитет са му били децата. Обичал е да слуша техните писъци докато се е гаврил с телата им преди да ги обезглави. Затова хората са го наричали Дядо Коля – от „заколвам”.

Съвременото превъплъщение на Дядо Коля - Дядо Коледа.

Съвременото превъплъщение на Дядо Коля - Дядо Коледа.






И ето как се изменят древните предания: Руснаците преразказват за събитията по нашите земи и понеже там на „Николай” викат съкратено „Коля”, смятат, че така се е казвал старецът – „Николай”. Западните народи го наричат с техния вариант на „Николай” – „Nicolaus” или в съкратен вариант „Claus”, без изобщо да подозират откъде произлиза името. Затова и западното „Santa” много напомня на “Satan”, което произлиза оттам, че Коля бил олицетворение на Сатаната.


Satan Claus - убиецът на деца


Satan Claus - убиецът на деца


Легендата за Дядо Коля е била много разпространена по нашите земи от края на XI до началото на XV век, когато турският султан Селим I, уплашен от нарастващото влияние на култовете, свързани с нея, я забранява и избива последователите й. Легендата за Дядо Коля остава в най-чист вид може би в земите на Румъния, с т.нар. „Граф Влад Дракула”. Всъщност тогава Владислав Варненчик едва не изгонва османлиите от балканския полуостров не толкова с военна сила, а със страха, който е всявал. Той се е обявил за прероден Дядо Коля, като е прибавил към името си „дера”. Оттам идва и името „Дракула” – „дера и коля”.


Граф Дракула с оригинално име Дракуля (дера и коля)


Граф Дракула с оригинално име Дракуля (дера и коля)




Но османската империя разбива войските му и скоро легендата е забравена. Вече много по-късно легендата отново стъпва на земите ни, но вече в съвсем друг вид. Белобрадият старец става добродушен и вместо да събира деца в чувала си, той раздава подаръци. Всъщност преданията за Дядо Коля не са заличени съвсем. Все още родителите плашат децата си с Дядо Торбалан без да знаят, че става въпрос за един и същи образ. Общото е торбата, в която Коля вземал децата преди да ги измъчва и убие.


Модерна интерпретация на Торбалан - Коля. Шейната е заменена със скейтборд.

Модерна интерпретация на Торбалан - Коля. Шейната е заменена със скейтборд.



Митът се запазва и в по-отдалечени краища до някаква степен. До скоро в южноамериканското племе Шуар се провежда ритуал по смаляване на глави такъв, какъвто го е практикувал Дядо Коля. Главата се отваря отзад и кожата от нея внимателно се смъква. Особено важно е да не се повредят чертите на лицето. Самият череп и плътта по него се отстраняват. След това кожата с косата се варят около половин час, не повече, защото косата започва да пада. После кожата се суши на слънце. Процесът с варене и сушене се повтаря и може да продължи до 6 дни, като в края кожата от главата се свива до около една четвърт от първоначалния си размер. После се пълни с някакъв подходящ пълнеж и се оформя обемно. Клепачите се зашиват, за да не може духът да гледа. Устните се прилепват една за друга чрез пробождане с остри шипове, които се свързват с връв, за да не може духът да извика помощ за отмъщение. Така е правил убиецът Коля, защото се е страхувал, че духовете на закланите деца ще го преследват и след смъртта. Смалените глави са всъщност въпросните джуджета, които уж му помагат в изготвянето на подаръците за децата.

В племето Шуар до скоро се е извършал ритуал по смаляване на глави по почина на Дядо Коля.


В племето Шуар до скоро се е извършал ритуал по смаляване на глави по почина на Дядо Коля.


Една друга част от мита пък се е запазила в приказката за Снежанка. Освен, че бил хладнокръвен убиец, Дядо Коля имал и извратени сексуални фантазии. Всяка година си правел жена от сняг и я третирал като живо същество. Дал й името „Снегина”, което по-късно хората трансформирали в „Снежанка”. Когато отивал да събира нови деца - жертви, той й поверявал любимите си седем от смалените глави да ги пази. Това са въпросните седем джуджета от приказката.


Седемте джуджета на Снежанка. Част от седмото се вижда долу на снимката.


Седемте джуджета на Снежанка. Част от седмото се вижда долу на снимката.





Доколкото оригиналната легенда за Дядо Коля ни осведомява, историята е завършила по следния начин: Селяните разкрили кой е убиецът Коля като му направили капан. Нещата тръгват оттам, че един планинар случайно му намерил пещерата със Снегина и смалените глави и се досетил, че това е бърлогата на убиеца. Направили му засада, но той разбрал за замисъла по следите в снега и избягал. Тогава не успели да го заловят, нито да разберат кой е. Затова те изваяли в селото си в снега копие на Снегина с цел да го привлече. Дядо Коля, въпреки че бил на косъм от залавяне продължавал да краде деца и да ги убива. Така намерил фигурата на Снегина. В своето извратено създание той считал Снегина за живо същество и си помислил, че и тя е успяла да избяга от засадата. Като се приближил и се опитал да я вземе със себе си, той се разкрил и селяните го нападнали и го заклали по същия начин, по който той колел техните деца. Оттогава пък е останал обичаят по това време да се коли прасе. Първоначално когато това се е правело, било един вид възстановка на тогавашните събития. Тогава хората като колели прасе казвали: „коля Коля”.



Зловещата снежанка - въображаемата жена на Дядо Коля

Зловещата снежанка - въображаемата жена на Дядо Коля


Изразът "коля Коля" се е загубил по нашите земи, но е предаден през поколенията на изобретателя на „Кока-Кола” Джон Пембъртън, чиято истинска фамилия е Буртов, на името на прадядо му Пеньо Буртов, поамериканчено "Пембъртън". Затова около Коледа рекламите на кока-кола зачестяват, защото вие и да не знаете истинския произход на името на напитката, Буртов - Пембъртън я знае или поне частично.

"коля Коля"
"коля Коля"


Затова, когато подарявате подаръци на децата си от името на Дядо Коля, оттук нататък знайте кого имате предвид.









Няма коментари:

Публикуване на коментар